Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej
Zwiń

Informacje szczegółowe

« Powrót
Zdjęcia
Nazwa Międzybrodzie Bialskie - Parafia Świętej Marii Magdaleny
Dekanat Międzybrodzki
Parafia Parafia Świętej Marii Magdaleny
Adres 34-312 Międzybrodzie Bialskie
ul. Księdza Prałata Jana Banasia 5
Telefon 338661820, 338661532
Email -
Strona internetowa http://www.parafiamb.pl/
Msze Święte

W soboty: 17:00 (XI-IV), 18:00
W niedziele i święta: 7:30, 9:30, 11:00, 18:00

Opis

Międzybrodzie Bialskie to osada z XV wieku należąca pierwotnie do parafii w Czańcu. W 1810r. zbudowano drewnianą kaplicę pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Kościół w stylu neoromańskim powstał natomiast pod kierownictwem ks. Jana Fitaka w latach 1859-1862 z funduszów cesarskich i pożyczki galicyjskiego funduszu religijnego. Konsekracja świątyni odbyła się w 1885 roku, a dokonał jej ks. Kardynał Dunajewski. Kościół ma charakter orientowany. Zbudowany jest na planie krzyża, którego prezbiterium zamknięte jest półkoliście. Ciekawym elementem ornamentacyjnym na fasadzie jest szeroki fryz arkadowy. Wnętrze świątyni ociepla drewniany, modrzewiowy strop i światło wpadające przez duże witrażowe okna. W ołtarzu głównym, pochodzącym z 1898r., znajduje się grupa przedstawiająca Chrystusa i Marię Magdalenę. Na zasuwie obraz Chrystusa Ukrzyżowanego, opłakiwanego przez Marię Magdalenę. W bocznych niszach ołtarza znajdują się figury św. Piotra i św. Pawła, ponad nimi zaś, również pod baldachimami widać figury św. Stanisława i św. Wojciecha. W szczycie ołtarza, w jego zwieńczeniu, umieszczona została zaś figura Michała Archanioła z atrybutami – mieczem i wagą.

Ołtarze bocznie – cztery – pochodzą z pocz. XX w. Poświęcono je Matce Bożej Częstochowskiej, Sercu Pana Jezusa, św. Franciszkowi, Chrystusowi Ukrzyżowanemu. Ostatni wizerunek porąbany w 1943r. przez Niemców zrekonstruowano po wojnie. Ołtarze są bardzo podobne w stylistyce, formie i zdobnictwie. Z innych ciekawych elementów warto zauważyć wielką masywną chrzcielnicę z piaskowca w kształcie kielicha mszalnego. Jej trzon zdobią geometryczne wzory i łezkowate guzki.

Kaplice boczne zdobią figury m. in. św. Franciszka, bł. Kingi i św. Jana Kantego w lewej, oraz Matki Bożej Bolesnej, św. Jana Ewangelisty i aniołów obok krzyża w prawej. Najstarszym zabytkiem międzybrodzkiego kościoła jest obraz pt. „Adoracja Trójcy św.” zawieszony w północnej kaplicy. Powstał najprawdopodobniej na przeł. XVI i XVII w. Obecny ks. proboszcz, Jan Wodniak, który pełni jednocześnie funkcję dziekana dekanatu kęckiego, jest jednym z najdłużej urzędujących proboszczów. Wśród parafian cieszy się ogromnym szacunkiem jako dobry gospodarz. Parafia zyskuje na wyglądzie. Kościół pięknieje – odnowione zostały elementy elewacji, pomalowane wewnętrzne ściany świątyni. Ks. proboszcz angażuje się również w życie społeczności lokalnej.

Gmina Czernichów


Pozycje na mapie i wyszukiwanie

Sortowanie:

Legenda » Dekanat:

punktLegenda
Istebna
punktLegenda
Jasienicki
punktLegenda
Jeleśnia
punktLegenda
Międzybrodzki
punktLegenda
Milówka
punktLegenda
Radziechowski
punktLegenda
Żywiecki
punktLegenda
Łodygowicki
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Strona internetowa została opracowana przez Beskidzki Instytut Nauk o Człowieku i współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Mały Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej © 2015 | designed by sm32 STUDIO