Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej
Zwiń

Informacje szczegółowe

« Powrót
Zdjęcia
Nazwa Kobiernice - Parafia Świętego Urbana
Dekanat Międzybrodzki
Parafia Parafia Świętego Urbana
Adres 43-356 Kobiernice
Ks. Korzonkiewicza 23
Telefon 338108751
Email krecioch@bielsko.opoka.org.pl
Strona internetowa http://www.kobiernice.bielsko.opoka.org.pl/
Msze Święte

W soboty: 17:00 (XI-III), 18:00
W niedziele i święta: 7:30, 9:00, 10:30, 18:00

Opis

Kobiernice należały do 1922r do parafii w Kętach. Przez wieki mieszkańcy wsi chodzili do kościoła kilka kilometrów, zmienił to dopiero aktem erygującym nową parafię książę biskup Adam Sapieha, wydzielając ją z dotychczasowej parafii w Kętach. Patronem kościoła został św. Urban, którego figurę umieszczono przy wejściu do kościoła. W czasie wojny świątynia ucierpiała tak mocno, że konieczna była odbudowa wojennych zniszczeń.

W 1973 r. ówczesny ks. proboszcz Jan Kruczała rozpoczął starania o zezwolenie na budowę większej świątyni, którą otrzymał pięć lat później. Nowy kościół zaczęto budować dopiero we wrześniu 1980 r., a w 1982 r kard, Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny. 27 października 1991 r. po raz pierwszy odprawiono niedzielną Msze św. w nowym kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Rok później ks. bp Tadeusz Rakoczy uroczyście poświęcił nową świątynię dla mieszkańców Kobiernic. W 1995 r. rozpoczęto budowę wieży nowego kościoła, na której został umieszczony 9-metrowy krzyż. Na Wielkanoc 2001 r. ukończono zaś kaplicę św. Urbana. Zawisł w niej odnowiony obraz, zdjęty z ołtarza głównego starego kościoła, namalowany z 1866 roku przez Wincentego Chrząstkiewicza oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ufundowany przez panny z róż różańcowych w 1959 r. Staraniem obecnego ks. proboszcza – Marka Kręciocha – w 2004 r. rozpoczęła się przebudowa prezbiterium i rok później rozbiórka starego kościoła, a w jego miejsce postawiono krzyż z tablicą informacyjną, że pierwszy kościół został wybudowany w 1858 r., a rozebrany po wybudowaniu nowego. W kwietniu 2011r. zamontowano marmurowy ołtarz, ambonę i chrzcielnicę. W kościele znajdują się relikwie św. abp. Józefa Bilczewskiego i bł. Jana Pawła II. W prezbiterium kościoła widnieje polichromia wyobrażająca Matkę Bożą w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia. Scena główna przedstawia Zwiastowanie NMP, po lewej stronie znajduje się Narodzenie Pana Jezusa, a po prawej Pieta. Niezwykłe wrażenie robią stacje drogi krzyżowej w formie płaskorzeźb oraz witraże.

Gmina Porąbka


Pozycje na mapie i wyszukiwanie

Sortowanie:

Legenda » Dekanat:

punktLegenda
Istebna
punktLegenda
Jasienicki
punktLegenda
Jeleśnia
punktLegenda
Międzybrodzki
punktLegenda
Milówka
punktLegenda
Radziechowski
punktLegenda
Żywiecki
punktLegenda
Łodygowicki
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Strona internetowa została opracowana przez Beskidzki Instytut Nauk o Człowieku i współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Mały Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej © 2015 | designed by sm32 STUDIO