Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej
Zwiń

Informacje szczegółowe

« Powrót
Zdjęcia
Nazwa Porąbka - Parafia Narodzenia NMP
Dekanat Międzybrodzki
Parafia Parafia Narodzenia NMP
Adres 34-313 Porąbka
Porąbka 450
Telefon 338106018, 338106262
Email -
Strona internetowa http://parafia-porabka.eu/
Msze Święte

W soboty: 17:00 (X-IV), 18:00
W niedziele i święta: 7:00, 9:00, 10:00 (kaplica w Wielkiej Puszczy), 11:00, 17:00 (X-IV), 18:00

Opis

W 1901r. zapadła decyzja o odłączeniu mieszkańców wsi Porąbka od parafii w Czańcu. Tak rozpoczyna się historia parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Cztery lata wcześniej powstał już staraniem Rady Gminnej cmentarz, co utorowało drogę do budowy kościoła. Nie jest to jednak w dalszym ciągu proste, ponieważ pojawiają się protesty ze strony Czańca. W związku z kolejnym problemami parafianie szukają nie tylko funduszy, ale i wsparcia u arcyksięcia Karola Stefana Habsburga i wystosowują pismo z prośbą o przyjęcie patronatu nad budową. 14 lipca 1904 roku ruszają prace budowlane, a miesiąc później proboszcz czaniecki ks. Wojciech Komperda, święci kamień węgielny kościoła. Niezwykle szybko, bo w 1905 r. świątynia ma już postać surową. Poświęcenie odbywa się 13 października 1907 roku, a w uroczystości bierze udział Cesarska i Królewska Wysokość Arcyksiężna Maria Teresa, żona Arcyksięcia Karola Stefana. Od tej pory w kościele odprawiana jest w każdą niedzielę Msza św., najpierw przez księży z Czańca, a później przez Ojców Reformatów z Kęt.

W roku 1912 roku na wieży zostaje zamontowany czterostronny zegar. Do dzisiaj jest on co kilka dni, nakręcany ręcznie. Kolejne trudne lata wojny i reżimu komunistycznego skupiają się na walce księży i parafian najpierw z władzami niemieckimi, a później komunistycznymi. Mimo trudności kolejni księża proboszczowie dbają o duchowy rozwój parafii i starają się upiększać kościół materialny. Ogromne zasługi w odnowienie kościoła położył obecny ks. proboszcz Eugeniusz Nycz, który prowadzenie parafii rozpoczął od gruntownego odnowienia kościoła, zakończonego 8 września 1995 roku konsekracją świątyni przez Ks. Biskupa Tadeusza Rakoczego. Uroczystość tę poprzedziły Misje święte, których trwałą pamiątką są Nabożeństwa Fatimskie. Pod płytą ołtarzową zostały wmurowane relikwie Męczenników św. Jozafata, św. Felicjana, św. Brykcjusza, św. Walentego, kamień z Ziemi Świętej, woda z Lourdes, kamienie z Oświęcimia, Kęt i Skoczowa, skąd pochodzą patronowie diecezji bielsko-żywieckiej: św. Maksymilian Kolbe, św. Jan Kanty i św. Jan Sarkander, różaniec - dar Jana Pawła II dla proboszcza parafii, listę aktualnych mieszkańców całej parafii i zmarłych wypominanych. Świątynia w Porąbce jest murowana, z ciosanego piaskowca, jednonawowa, w stylu neogotyckim.

Renesansowy ołtarz główny pochodzi prawdopodobnie z kościoła parafialnego w Kętach, widnieje w nim pozłacany obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a nad nim obraz Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy oraz płaskorzeźba Ducha Świętego. Boczne drewniane neogotyckie ołtarze poświęcone są Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Marii Panny. Ten ostatni wzbogacają najpiękniejsze rzeźby w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Józefa Tzw. ołtarz posoborowy, przy którym dziś sprawowana jest Eucharystia oraz ambona, zostały wykonane z marmuru w 1995 roku. W kościele znajduje się obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego oraz obrazy Matki Boskiej Bolesnej i Pana Jezusa w Ogrojcu, które umieszczane są w ołtarzach w okresie Wielkiego Postu. W nawie na filarach, nad zacheuszkami umieszczone są się figury czterech Ewangelistów, dawniej zdobiące ambonę.

Z początków kościoła pochodzą stacje drogi krzyżowej. „W latach 1984 - 1986 wykonano witraże: w prezbiterium – dwa o tematyce eucharystycznej i jeden przedstawiający Ducha Świętego (niestety zasłonięty), w nawie – przedstawiające tajemnice Maryi (Zwiastowanie, Nawiedzenie św. Elżbiety, Narodzenie Pana Jezusa, Matka Boża Bolesna stojąca obok krzyża, Wniebowzięcie, Ukoronowanie na Królową nieba i ziemi) oraz kolorystyczny motyw w rozecie na frontonie kościoła. Z najcenniejszych naczyń liturgicznych, używanych do dzisiaj, zachowały się m. in. kielich i puszka z 1906 roku, kielich i puszka z 1907 roku. monstrancja z 1906 roku oraz inne: kadzielnica z łódką, lichtarze – obecnie używane przy katafalku, posrebrzane ampułki, kociołek na wodę święconą”.

Gmina Porąbka


Pozycje na mapie i wyszukiwanie

Sortowanie:

Legenda » Dekanat:

punktLegenda
Istebna
punktLegenda
Jasienicki
punktLegenda
Jeleśnia
punktLegenda
Międzybrodzki
punktLegenda
Milówka
punktLegenda
Radziechowski
punktLegenda
Żywiecki
punktLegenda
Łodygowicki
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Strona internetowa została opracowana przez Beskidzki Instytut Nauk o Człowieku i współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Mały Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej © 2015 | designed by sm32 STUDIO