Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej
Zwiń

Informacje szczegółowe

« Powrót
Zdjęcia
Nazwa Czernichów - Parafia Matki Bożej Częstochowskiej
Dekanat Międzybrodzki
Parafia Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej
Adres 34-311 Czernichów
Kościelna 10
Telefon 338661276
Email -
Strona internetowa -
Msze Święte

W soboty: 17:00 (X-II), 18:00
W niedziele i święta: 7:30, 9:30, 18:00

Opis

Parafia w Czernichowie jest najmłodszą, najpóźniej erygowaną w dekanacie kęckim a obecnie międzybrodzkim. Jej historia rozpoczyna się w 1982r., kiedy to zakupiono działkę o powierzchni 15 arów, na której miała stanąć kaplica i punkt katechetyczny. Okazało się że w przyszłości na tym miejscu powstanie świątynia. W 1984r. ukonstytuował się komitet mający zająć się budową, a parafianie z Międzybrodzia Żywieckiego (do której należał Czernichów) zaczęli gromadzić fundusze na ten cel. Choć, jak podaje kronika międzybrodzka, nie wszyscy parafianie byli przekonani co do tej idei, rok później (w sierpniu) Urząd Wojewódzki w Bielsku Białej wydał zgodę dla parafii na budowę kaplicy w Czernichowie. Jeszcze przed zimą, bo we wrześniu, rozpoczęto prace przygotowawcze.

Kamień węgielny przywieziony z Medjugorie poświęcił i wmurował 14 października 1989r. metropolita krakowski. We wrześniu 1992r. Czarnichów stał się samodzielną parafią, a do pracy przez ks. bpa Tadeusza Rakoczego skierowany został ks. Władysław Kubasiak. Jak podaje kronikarz parafii w Międzybrodziu Żywieckim: „Z dniem 8 grudnia 1992r. Ks. Biskup Tadeusz Rakoczy ustanawia tymczasową parafię pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Czernichowie. (…). Nowa parafia będzie prowadzić swoje księgi parafialne”. Akt erygujący wydany został w 1994r. we wspomnienie św. Jana Kantego. Bryła świątyni czernichowskiej jest oparta na wielobocznej płaszczyźnie, a budowlę przykrywa spadzisty dach. Ciekawy kształt ma wieża wolnostojąca z trzema dzwonami. U jej podstawy znajduje się grota, w której umieszczono figurkę Matki Bożej.

Zgodnie z posoborową logiką ołtarz powinien być tak ustawiony, by widać go było z każdego miejsca. Tak też jest w tej świątyni. W prezbiterium zawieszony jest bezpośrednio na ścianie obraz Matki Bożej Częstochowskiej – patronki kościoła w gwieździstej szacie. Obok tego obrazu wiszą dwa inne zbliżone do siebie stylistycznie, przedstawiające: św. Jana Kantego czyniącego cud z dzbanem oraz Maksymiliana Marię Kolbego obejmującego więźnia w pasiaku. Nad obrazem głównym, centralnie umieszczony jest duży krzyż. Na ścianie po prawej stronie znajduje się piękny realistyczny obraz ukazujący Jana Pawła II modlącego się na klęczniku do Matki Bożej Fatimskiej. Postać Maryi wyłania się delikatnie z tła. Ściany i dach świątyni tworzą ostre skosy, zaznaczone także w stylistyce witraża tworzącego ścianę boczną. Na tle wpisanych w witraż filarów umieszczone zostały figury św. Barbary i św. Floriana. Ostre linie tworzą również promienie wokół tabernakulum i tło chrzcielnicy uzupełnione motywami mozaikowymi. Po lewej stronie świątyni na ścianie tuż obok prezbiterium znajduje się wielka mozaika przedstawiająca scenę zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Wystrój kościoła uzupełnia droga krzyżowa rzeźbiona w drzewie. Wnętrze ociepla podbity boazerią sufit.

Gmina Czernichów


Pozycje na mapie i wyszukiwanie

Sortowanie:

Legenda » Dekanat:

punktLegenda
Istebna
punktLegenda
Jasienicki
punktLegenda
Jeleśnia
punktLegenda
Międzybrodzki
punktLegenda
Milówka
punktLegenda
Radziechowski
punktLegenda
Żywiecki
punktLegenda
Łodygowicki
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Strona internetowa została opracowana przez Beskidzki Instytut Nauk o Człowieku i współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Mały Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej © 2015 | designed by sm32 STUDIO