Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej
Zwiń

Informacje szczegółowe

« Powrót
Zdjęcia
Nazwa Stecówka - Parafia Matki Bożej Fatimskiej
Dekanat Istebna
Parafia Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej
Adres 43-470 Istebna, Stecówka 955
Telefon (0-33) 855-52-59
Email xjw@wp.pl
Strona internetowa http://www.stecowka.bielsko.opoka.org.pl/stecowka.html
Msze Święte

Kościół parafialny na Stecówce:
          w niedzielę: 9.00, 11.00; w sobotę wieczorem o 18.00 (zimą o 17.00)

Opis

Na tzw. Stecówce najpierw powstała kaplica, którą ks. Adolf Gawłowski poświęcił po kilku miesiącach budowy w 1958r. W roku kolejnym dobudowano wieżę i zakrystię. Dopiero w 1971 ks. biskup ordynariusz Herbert Bednorz powołał pierwszego rektora – stałego duszpasterza świątyni – ks. Antoniego Goliasza. Do duszpasterstwa przy kaplicy należą mieszkańcy Pietraszonki, Skały, Łączyny, Mlaskawki, Murzynki, Leszczyny i Stecówki, które odłączono od parafii pw. Jezusa Dobrego Pasterza w Istebnej – łącznie 450 osób. 29 stycznia 1981 r. ustanowiono parafię pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce.

W kwietniu 1982r. mieszkańcy uzyskali powolnie na budowę plebanii i świątyni. Niemal dokładnie rok później ks. bp H. Bednorz poświęcił nowe probostwo. Po utworzeniu diecezji bielsko-żywieckiej uzyskano zgodę kurii na wzniesienie kościoła filialnego na Mlaskawce, który ks. biskup Tadeusz Rakoczy poświęcił 25 V 1997r.

Niestety w grudniu 2013 r. świątynia w Stecówce niemal doszczętnie spłonęła. Ogień zaczął się rozprzestrzeniać od drzwi głównych na cały budynek. Mieszkańcy wraz z ks. Proboszczem uratowali tabernakulum, szaty liturgiczne oraz lekcjonarze, jednak z powodu dużego zadymienia nie zdołali wynieść obrazu Matki Bożej Fatimskiej, sprzętów liturgicznych i wyposażenia kościoła. Ustalono, że przyczyną zaprószenia ognia zwarcie instalacji elektrycznej. Parafianie niemal tuż po wstępnych oględzinach podjęli decyzję o odbudowaniu świątyni. 8 stycznia 2014r. utworzono Komitet Odbudowy Kościoła i przystąpiono do prac.

W Roku Jubileuszowym parafianie ufundowali wotum - kapliczkę Matki Bożej Częstochowskiej na Stecówce. Poświęcił ją ks. biskup Janusz Zimniak 30 października 2000r.

Gmina Istebna


Pozycje na mapie i wyszukiwanie

Sortowanie:

Legenda » Dekanat:

punktLegenda
Istebna
punktLegenda
Jasienicki
punktLegenda
Jeleśnia
punktLegenda
Międzybrodzki
punktLegenda
Milówka
punktLegenda
Radziechowski
punktLegenda
Żywiecki
punktLegenda
Łodygowicki
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Strona internetowa została opracowana przez Beskidzki Instytut Nauk o Człowieku i współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Mały Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej © 2015 | designed by sm32 STUDIO