Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej
Zwiń

Informacje szczegółowe

« Powrót
Zdjęcia
Nazwa Meszna - Parafia Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny
Dekanat Łodygowicki
Parafia Parafia pw. Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny
Adres 43-360 Bystra Śląska
Meszna, ul. Sportowa 3
Telefon 338171202
Email -
Strona internetowa -
Msze Święte

W soboty: 18:00
W niedziele i święta: 8:00, 10:30, 18:00

Opis

Parafia w Mesznej ma dopiero 50 lat, ale wieś liczy już prawie trzysta lat. Założył ją w 1712 roku Jerzy Warszecki, kasztelan łęczycki, właściciel Łodygowic. Pierwotnie mieszkańcy udawali się na msze św. do Wilkowic i Bystrej. Pierwszym miejscem w Mesznej, gdzie gromadzono się na modlitwę i nabożeństwa, była kapliczka wzniesiona ok. roku 1750ku czci Matki Boskiej Siewnej. W ołtarzu znajdował się obraz Matki Boskiej, który przechował się do dnia dzisiejszego. Konsekracji kapliczki dokonał ks. bp A. Sapieha, który przekazał również relikwie do ołtarza. Początkowo odprawiano w niej tylko dwie msze św. w roku, zatem uczęszczanie do odległych o kilka kilometrów miejscowości dalej pozostawało problemem. W latach 1949-1954 przeprowadzano na terenie wsi oraz okolicznych miejscowości zbiórki pieniężne na budowę nowej świątyni. W 1950 r. odbyło się uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego. Już we wrześniu 1951r. zakrystia i prezbiterium były gotowe w stanie surowym, w grudniu zaś w zakrystii umieszczono prosty, zrobiony z desek ołtarz, w którym zawieszono obraz Matki Bożej. Warunki do modlitwy, zwłaszcza w tym czasie jesiennozimowym nie były łatwe, tym bardziej, że dach udało się wykonać jedynie nad zakrystią i prezbiterium. Podkreślić należy w tym miejscu niezwykłą determinację mieszkańców Mesznej, ale także parafian i księży w wielu innych miejscowościach, którzy w tych niełatwych czasach budowali swoje świątynie. Trudności z otrzymaniem pozwoleń, blokowanie kolejnych odbiorów budynków, brak materiałów budowlanych i środków finansowych były „chlebem powszednim” budowniczych. Nie brakowało tylko jednego – ogromnego zaangażowania, determinacji w pokonywaniu trudności, zapału i rąk do pracy. Wspólnym wysiłkiem w 1952 r. udało się wykonać więźbę na kościele, dach zakrystii i prezbiterium pokryto blachą, a kościoła eternitem. Świątynię wytynkowano, ustawiono sygnaturkę i zamontowano w niej dzwon.
W kolejnych latach wyposażano kościół – zamontowano m. in. w ołtarzu głównym figurę Patronki kościoła, figury św. Piotra i Pawła, drewniane balustrady przed ołtarzem, drogę krzyżową (malowaną) oraz tabernakulum. W 1954r. odprawiono pierwszy odpust ku czci, a dwa lata później po raz pierwszy w nowej świątyni młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. Kościół poświęcił ks. bp Franciszek Jop 27 września 1954r. Dla parafian w Mesznej szczególnie ważny okazał się rok 1963, kiedy to z wizytą przybył do wsi ks. kard. K. Wojtyła, który był pełen uznania dla trudu włożonego w budowę kościoła, plebanii i cmentarza. Kolejni administratorzy wyposażali świątynię i rozbudowywali ją. W roku 1982 Meszna została erygowana jako parafia. W 1985 r. zamontowano na wybudowanej w latach wcześniejszych wieży, dzwony: „Serce Pana Jezusa”, „Niepokalane Serce Maryi” i „Św. Józef”. Kapliczka, w której tak długo parafianie w Mesznej się modlili, została gruntownie odrestaurowana. Wyposażenie kościoła stanowią wspomniane już wyżej figury uzupełnione w latach późniejszych o figurę Chrystusa przybitego do krzyża, figurę św. Jana i Najświętszej Marii Panny. Wykonawca figur do ołtarz głównego, rzeźbiarz Franciszek Piechaczek, wykonał również z białego kamienia: stół pod tabernakulum i stół ofiarny. W ołtarzach bocznych umieszczono figurę św. Józefa i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej podtrzymywany przez dwa aniołki. W l. 90. przybyła w świątyni figura św. Antoniego. W parafii czczone są relikwie św. Stanisława ze Szczepanowa, które ofiarował do świątyni ks. kard. Franciszek Macharski, przywożąc je do Mesznej z okazji 900-lecia męczeńskiej śmierci Świętego.

Gmina Wilkowice


Pozycje na mapie i wyszukiwanie

Sortowanie:

Legenda » Dekanat:

punktLegenda
Istebna
punktLegenda
Jasienicki
punktLegenda
Jeleśnia
punktLegenda
Międzybrodzki
punktLegenda
Milówka
punktLegenda
Radziechowski
punktLegenda
Żywiecki
punktLegenda
Łodygowicki
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Strona internetowa została opracowana przez Beskidzki Instytut Nauk o Człowieku i współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Mały Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej © 2015 | designed by sm32 STUDIO