Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej
Zwiń

Informacje szczegółowe

« Powrót
Zdjęcia
Nazwa Kubalonka - Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Dekanat Istebna
Parafia Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Św. Kubalonka
Adres 43-470 Istebna
Kubalonka 1100
Telefon 338557054
Email -
Strona internetowa -
Msze Święte

W niedziele i święta: 7:30 (sanatorium ), 9:00, 11:00

Opis

Świątynia parafialna na osiedlu Kubalonka w Istebnej jest obiektem leżącym na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. W latach 50. XX w. przeniesiono ją z Przyszowic koło Gliwic. Wzniesiona w 1779 r., pełniła pierwotnie funkcję kościoła przycmentarnego. Na przełęczy Kubalonka w kościele najpierw mieściło się muzeum, w którym zgromadzono eksponaty sztuki sakralnej pochodzące z terenów Górnego Śląska. Na początku l. 70. świątynia stała się ośrodkiem rektoratu, a w 1983 r. erygowano parafię pw. Podwyższenia Krzyża.

Drewniany kościół, skierowany prezbiterium w kierunku północnym, ma konstrukcję zrębową, z dwuspadowym dachem krytym gontem. Dach na kalenicy wieńczy barokowa sygnaturka. Z pierwotnego wyposażenia zachował się barokowy, XVIII-wieczny, ołtarz ze sceną Ukrzyżowania Pana Jezusa oraz figurą Boga Ojca i rzeźbami aniołów, a także barkowa ambona z 1697 roku z płaskorzeźbami czterech Ewangelistów, figurą Chrystusa i rzeźbą Ducha Św. oraz malowidłami przedstawiającymi św. Augustyna i św. Hieronima. Wnętrze zdobią ludowe rzeźby i obrazy, m. in. XVIII-wieczna figura św. Jana Nepomucena oraz wizerunek ukazujący scenę biczowania Chrystusa.

Gmina Istebna


Pozycje na mapie i wyszukiwanie

Sortowanie:

Legenda » Dekanat:

punktLegenda
Istebna
punktLegenda
Jasienicki
punktLegenda
Jeleśnia
punktLegenda
Międzybrodzki
punktLegenda
Milówka
punktLegenda
Radziechowski
punktLegenda
Żywiecki
punktLegenda
Łodygowicki
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Strona internetowa została opracowana przez Beskidzki Instytut Nauk o Człowieku i współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Mały Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej © 2015 | designed by sm32 STUDIO