Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej
Zwiń

Informacje szczegółowe

« Powrót
Zdjęcia
Nazwa Istebna - Parafia pw. Dobrego Pasterza
Dekanat Istebna
Parafia Parafia pw. Dobrego Pasterza
Adres 43-470 Istebna
ul. Istebna 67
Telefon 338556030
Email -
Strona internetowa http://www.dobrypasterz-istebna.eu/
Msze Święte

W soboty: 17:00 (X-II), 18:00

W niedziele i święta: 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 16:30

Opis

Istebniańscy wierni przez ok. 200 lat należeli do znajdującego się dziś po czeskiej stronie granicy, Jabłonkowa. Duża odległość do kościoła była wyzwaniem dla mieszkańców Istebnej zwłaszcza zimą, dlatego z radością przyjęli oni misjonarza – jezuitę – Leopolda Tempesa, który przybył do nich w 1716 roku i rozpoczął działalność pracę duszpasterską. W prowizorycznych warunkach sprawował Msze Święte pod Złotym Groniem, często pod gołym niebem. W 1720 roku udało się wystawić mieszkańcom Istebnej, przy pomocy żołnierzy z Szańców Jabłonkowskich, własny kościół, do którego wystrój pozyskał Leopold Tempes. Obraz „Dobrego Pasterza” do ołtarza głównego namalował Antonin Birgerski. Po 74 latach kościół rozebrano, a obecnie na jego miejscu (w parku) znajduje się figura Matki Bożej. Zachowała się również, umieszczona nad drzwiami wejściowymi do współczesnej świątyni istebniańskiej, drewniana belka z wyrytą datą „1720 rok”. Pozostał także lipowy krzyż, który umieszczono w bocznym ołtarzu. Miał on być wykonany przez uczniów samego Wita Stwosza, jednak autorstwo nie zostało potwierdzone.

Współczesny kościół powstawał w latach 1792 – 1794 i został tuż po zakończeniu budowy poświęcony. W ołtarzu głównym umieszczono obraz malarza Jana Wałacha, przedstawiający Chrystusa Dobrego Pasterza. Okalają go kolumny, na których wspiera się belkowanie. Nad ołtarzem głównym znajduje się wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, który adorują dwa anioły. Autorem rzeźbionych części ołtarza jest Ludwik Konarzewski (starszy), który wykonał również balustradę prezbiterium z płaskorzeźbionymi motywami winnej latorośli i ptaków oraz ambonę w kształcie łodzi płynącej po wzburzonych falach. Ten sam artysta wyrzeźbił Chrystusa na krzyżu, wspierającego się jedną ręką na ramieniu św. Franciszka.

W latach 1928 – 29 kościół rozbudowano i wzbogacono polichromię. W prezbiterium po prawej stronie znajduje się scena składania hołdu Chrystusowi Królowi przez ludzkość. Po lewej znajduje się malowidło przedstawiające Chrystusa wśród robotników. Sklepienie zdobią postaci Ewangelistów oraz sceny Wniebowzięcia NMP i Koronacja Marii na Królową Nieba i Ziemi. Polichromie uzupełniają sceny: Sąd Ostateczny, Chrystus odpuszczający grzechy, spowiedź górali, przekazanie kluczy św. Piotrowi, chrzest Polski oraz postaci: Dawid z aniołem oraz św. Cecylia grająca na organach z aniołem. Ołtarze boczne zdobią wizerunki św. Maksymiliana Kolbego (obraz Jana Wałacha) oraz św. Józefa (rzeźba Ludwika Konarzewskiego młodszego). W kaplicy bocznej znajduje się ołtarz ceramiczny autorstwa Marii Konarzewskiej ukazujący wesele w Kanie Galilejskiej oraz obraz Dobrego Łotra na krzyżu. Polichromia zdobiąca ściany przedstawia procesję Bożego Ciała. Droga Krzyżowa umieszczona w kościele pochodzi z XIX w.

Gmina Istebna


Pozycje na mapie i wyszukiwanie

Sortowanie:

Legenda » Dekanat:

punktLegenda
Istebna
punktLegenda
Jasienicki
punktLegenda
Jeleśnia
punktLegenda
Międzybrodzki
punktLegenda
Milówka
punktLegenda
Radziechowski
punktLegenda
Żywiecki
punktLegenda
Łodygowicki
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Strona internetowa została opracowana przez Beskidzki Instytut Nauk o Człowieku i współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Mały Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej © 2015 | designed by sm32 STUDIO