Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej
Zwiń

Informacje szczegółowe

« Powrót
Zdjęcia
Nazwa Sopotnia Wielka - Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Dekanat Jeleśnia
Parafia Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Adres 34-340 Sopotnia Mała,
Sopotnia Wielka 400
Telefon 338634620
Email -
Strona internetowa -
Msze Święte

W soboty: 17:00 (zimą), 18:00 (latem) W niedziele i święta: 8:00, 9:30 (kaplica w Sopotni Wielkiej Kolonii - VII-X), 11:00, 15:30 (XI-VI)

Opis

Jak większość okolicznych wsi do 1983 roku Sopotnia należała parafii w Jeleśni.  Mieszkańcy przez wiele lat modlili się w murowanej kaplicy pod wezwaniem św. Jana  Chrzciciela z 1975 roku stopniowo rozbudowywanej. W maju 1978 roku mszę św. w Sopotni  Małej sprawował kard. Karol Wojtyła podczas wizytacji parafii w Jeleśni. W 2005r. podjęto  decyzję o budowie nowej świątyni. Trzy lata później ks. bp Tadeusz Rakoczy wmurował kamień  węgielny pod budowę nowej świątyni (poświęcony papieża na krakowskich Błoniach przez  papieża Benedykta XVI podczas pielgrzymki do Polski w 2006 roku).  Ks. bp Ordynariusz bp Tadeusz Rakoczy konsekrował kościół pw. św. Jana Chrzciciela  w maju 2012r.Parafia w Sopotni Wielkiej została erygowana 25 grudnia 1983 roku i otrzymała  wezwanie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Została wydzielona z parafii Jeleśnia. Wcześniej –  od 1958r. msze św. odprawiano w małej kapliczce, która nosiła to samo wezwanie co nowy  kościół. Na terenie późniejszej parafii znajdowała się jeszcze jedna kaplica pw. Matki Bożej  Częstochowskiej w Kolonii. Zanim powstał nowy kościół w 1982r. została wyremontowana  właśnie ta druga kaplica, a następnie w pobliżu kaplicy MB Nieustającej Pomocy rozpoczęto  budowę kościoła. Stara kaplica pełni dziś funkcję cmentarnej pw. Matki Bożej Kalwaryjskiej  w związku z tym, że odkryto w niej nad ołtarzem właśnie ten wizerunek Maryi. Pierwszą mszę  św. w nowym kościele – zbudowanym prawie wyłącznie wysiłkiem mieszkańców Sopotni –  odprawiono na Boże Narodzenie w 1985r. Kościół parafialny konsekrowano 29 września  1991 roku. Świątynia jest stale upiększana i doposażona. Kościół słynie z bogatej polichromii  przedstawiającej sceny z życia Matki Najświętszej.

Gmina Jeleśnia


Pozycje na mapie i wyszukiwanie

Sortowanie:

Legenda » Dekanat:

punktLegenda
Istebna
punktLegenda
Jasienicki
punktLegenda
Jeleśnia
punktLegenda
Międzybrodzki
punktLegenda
Milówka
punktLegenda
Radziechowski
punktLegenda
Żywiecki
punktLegenda
Łodygowicki
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Strona internetowa została opracowana przez Beskidzki Instytut Nauk o Człowieku i współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – Mały Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Obiekty Sakralne Ziemi Żywieckiej © 2015 | designed by sm32 STUDIO